0 Kč

SKILAND

Areál Skiland Ostružná, Penzion Skiland Petříkov - jsme členy AHRČR

Areál Skiland

Severní stěnou Šeráku

Severní stěnou Šeráku

Pokud trénujete na velehorské výstupy nebo jen lnete k poctivě propocenému tričku, neměli byste vynechat jeden z nejobtížnějších jesenických výstupů – z Jeseníku na vrch Šerák (1351 m). Na 10 kilometrech vystoupáte úctyhodných 850 metrů, což vám poskytne faktický nadhled nad krajinou i výletníky, kteří se na vrchol Šeráku nechali vyvézt lanovkou. Překrásný výhled do jesenické kotliny a na hřebeny pásma Orlíku bude stejně jako občerstvení v chatě Jiřího opravdu zaslouženou odměnou.

Trasa

Doporučená trasa začíná na rozc. Bobrovník nedaleko známého autokempu mezi Jeseníkem a Lázněmi Lipovou. Žlutá turistická značka nelení a od prvních metrů ostře stoupá. Ve střední části se stoupání střídá s kratšími traverzy, v závěru si stezka pomáhá dokonce serpentinami.

Pokud slabší kusy ve výpravě nežádají svoz lanovkou a ani pro zpáteční cestu nechcete použít stejnou trasu, pusťte se ze Šeráku kousek zpátky po žluté, ale jen k rozc. Pod Šerákem. Dál se berte modrou značkou, která usilovně klesá k Obřím skalám. Po desetiletí odlesněné skalní výchozy trčící na jednom z žeber Šeráku dnes konečně začínají zarůstat lesem, stále však poskytují famózní pohled do údolí Staříče a na Rychlebské hory. Strmá stezka vás svede k Vražednému potoku s řadou peřejí a dále do Ramzové. Odtud se vlakem nebo autobusem snadno dostanete zpět do Jeseníku.