0 Kč

SKILAND

Areál Skiland Ostružná, Penzion Skiland Petříkov - jsme členy AHRČR

Areál Skiland

Milionový výlet úbočím Praděda

Milionový výlet úbočím PradědaCesta vystoupá až k horní hranici lesa

Krásnou projížďku hájemstvím nejvyšší hory Moravy nabízejí lesní cesty mezi Karlovou Studánkou s Červenohorským sedlem. Pokud něco vydržíte, bude se vám tu líbit v létě na kole i v zimě na běžkách.

Na kole

Z parkoviště (aut. zast.) u býv. hotelu Hubert v Karlově Studánce se pustíme vzhůru silnicí III/450 směrem na Vidly, až po 3 km vystoupáme do sedla Kóta (1003 m). Tady odbočíme doleva a vjedeme na lesní cestu, která nás provede tichými a hlubokými lesy pradědského masivu. Cesta střídavě stoupá a klesá úbočími Prostředního vrchu a Sokola (jeho lysý vrchol se skalami stojí za pěší odbočku), překonává údolí Kamzičího a Sokolího potoka, aby po mnoha zákrutách a krásných výhledech dosáhla sedla u Videlského kříže (930 m, parkoviště, silnice III/450 Vidly – Jeseník).

Zůstaneme na stejné straně silnice a dál se držíme neznačené lesní cesty, známé pod jménem Milionová (cyklotrasa č. 6154). Po třech kilometrech bez většího převýšení začne cesta strměji stoupat k rozcestí nad Vysokým vodopádem, kde ji křižuje modrá turistická značka z Bělé na Švýcárnu (vjezd na kolech do NPR Praděd je zakázán). Cesta ještě vystoupá do výšky cca 1180 metrů, pak ale začne klesat a odmění nás několikakilometrovým sjezdem k rozc. Pod skalami Jeřábu (920 m). Tu nám nezbude než opět šlápnout do pedálů a vystoupat do Červenohorského sedla (1013 m).

Celá trasa měří cca 30 km. Pro zpáteční cestu z Červenohorského sedla do Karlovy Studánky můžete využít poměrně náročnou a hodně frekventovanou trasu č. 6075 přes Švýcárnu, Ovčárnu a Hvězdu.

Na běžkách

Pro běžky se hodí 17km úsek z Videlského kříže na Červenohorské sedlo. Trasa není upravovaná, na starším sněhu ale bývá slušně projetá a zejména běžkařům-romantikům nabízí příjemný mix solidních podmínek a zimního rozjímání. Pro návrat do výchozího bodu můžete využít klasické trasy Ovčárna – Červenohorské sedlo a od Švýcárny modré spojky přes vrchol Velkého Děda k rozc. nad Vysokým vodopádem (stopa nejistá, za větru a mlhy obtížná orientace).