0 Kč

SKILAND

Areál Skiland Ostružná, Penzion Skiland Petříkov - jsme členy AHRČR

Areál Skiland

jeřábská vrchovina

Kouzlo Jeřábské vrchoviny

Znáte Jeřábskou vrchovinu? Nelekejte se, nic zásadního vám v zeměpisu neuniklo. Nejde o víc než nevelkou skupinu kopců mezi Králíky a Hanušovicemi, na půl cesty mezi Jeseníky a Orlickými horami, s nejvyšším vrchem Jeřábem, který sotva přesahuje hranici 1000 metrů. Najdete tu ovšem opravdu kouzelná místa: překrásné tiché lesy, podmanivé pastviny a holé hřbety s dalekými výhledy, starodávné sudetské silnice, pramen Tiché Orlice a také jeden z nejpůvabnějších poutních areálů v České republice — klášter na Hoře Matky Boží nad Králíky.

Hora Matky Boží, původně Lysá hora, německy Marienberg nebo Muttergottesberg, je dominantní, 760 metrů vysoký a odedávna bezlesý vrch nad městem Králíky, s překrásným výhledem do kraje. Vznik poutního místa je spojen s králickým rodákem a pozdějším královéhradeckým biskupem Tobiášem Janem Beckerem (1646 – 1710). Jako malý chlapec chodíval s ostatními dětmi na Lysou horu, kde se společně modlili a zpívali. Již tehdy si umínil, že až vyroste, postaví na hoře kostel. Když se stal knězem a následně svatovítským kanovníkem, krajem se šířily zvěsti o tajemných úkazech, především o tajemné záři vycházející z kopce a osvětlující celé okolí. I proto se rozhodl splnit svůj slib a na Lysé hoře začal stavět trojlodní kostel. Dokončen byl v roce 1700. Téhož roku byl do kostela přinesen milostný obraz P. Marie Sněžné (podle originálu z římského chrámu Santa Maria Maggiore, o němž se věřilo, že ji namaloval evangelista svatý Lukáš), který se stal srdcem poutního místa, a Lysá hora dostala nové jméno – Hora Matky Boží. V letech 1701 – 1704 vztyčil Tobiáš Becker (tou dobou čerstvě vysvěcený biskup) čtyřkřídlý ambit za nímž v letech 1706 – 1710 zřídil klášter servitů, tj. služebníků P. Marie. Přístupovou cestu z Králík nechal zkrášlit sedmi šestibokými kaplemi křížové cesty. Další podrobnosti

(Převzato z Wikipedie.)

Půvab místa můžete ocenit i díky rozhledně Val, nacházející se asi 1 km od kláštera na žluté turistické značce, která míří z Králík do nitra Jeřábské vrchoviny (směrem k Severomoravské chatě). Rozhledna je součástí telekomunikační věže a je volně přístupná. Vyhlídkový ochoz je 22 metrů nad zemí a nabízí skvělé rozhledy.