0 Kč

SKILAND

Areál Skiland Ostružná, Penzion Skiland Petříkov - jsme členy AHRČR

Areál Skiland

Po střeše Moravy: hřebenovka Jeseníků

Jesenický hlavní hřebenJesenický hlavní hřeben

Chcete-li zažít Jeseníky v plné parádě, vydejte se po hlavním hřebeni ze Skřítku na Ramzovské sedlo. Podle počasí se můžete těšit na daleké výhledy z travnatých hřbetů i mraky letící mezi korunami ošlehaných horských smrků. Trasa měří 38 kilometrů a dá se proběhnout za jeden dlouhý letní den, my vám ale rozhodně doporučujeme volnější tempo a více času na kochání.

Trasa

Začněte v sedle Skřítek, u motorestu je parkoviště a autobusová zastávka s čilým provozem místních i dálkových linek. Pusťte se po zelené značce, která začne brzy stoupat lesem ke Ztraceným kamenům. Vrcholová skaliska s rozsáhlým suťoviskem nabídnou první kouzelný výhled do šumperské kotliny a k masívu Králického Sněžníku. Nad Ztracenými kameny nás stezka vyvede z lesa na horské louky. Zdoláme vrchol Pecného (1330) a s výhledy tentokrát na slezskou stranu Jeseníků pokračujeme na Jelení studánku (1311). V sedle je silný pramen a kamenná útulna. Tady zelenou značku vyměníme za červenou a stoupáme po hřebeni střídavě porostlém kosodřevinou ke stále vyšším vrcholům Máje (1386) a Vysoké hole (1464). Mineme Petrovy kameny a sestoupíme na Ovčárnu (restaurace, občerstvení). Restaurace funguje i na nedaleké Barborce.

Dál se musíme smířit s asfaltovou silnicí, která od Ovčárny stoupá k vysílači na vrcholu Praděda. Červená značka na vrchol nevede, od silnice se odpojí a pokračuje už příjemnější cestou ke Švýcárně (1305). Klasická horská chata nabízí stravu a první možnost přenocování. Chceme-li pokračovat, sledujeme červenou značku, jak přes Malý Jezerný a Výrovku postupně klesá k Červenohorskému sedlu (1013). Tady se nabízejí další příležitosti k ubytování a stravování, je tu i dobré autobusové spojení se Šumperkem a Jeseníkem.

Ze sedla nás čeká výstup na rozcestí Bílý sloup pod Červenou horou. Vyberte si, zda stále po červené dojdete na Vřesovou studánku (1313), nebo odbočíte na žlutou a po ní vystoupáte na vrchol Červené hory (1333). V prvním případě najdete půvabnou kapličku a pramen nedaleko základů v 70. letech 20. století stržené turistické chaty, ve druhém se protáhnete kosodřevinou po hraně ledovcové Sněžné kotliny na kamenitý vrchol a pak kolem pozoruhodného Kamenného okna na Sedlo pod Vřesovkou, kde se opět připojíte na červenou značku. Přes Trojmezí pak stezka stoupá na vrchol Keprníku (1423), významného vrcholu s působivými panoramatickými výhledy. Následuje úsek horským pralesem k chatě Jiřího na Šeráku (restaurace, ubytování).

Ze Šeráku klesá cesta jižním úbočím Mračné na Černavu a nabízí pěkné pohledy na Keprník, Vozku a do údolí Klepáčského potoka. Z Černavy lesem napříč sjezdovkami k dolní stanici lanové dráhy v Ramzové a k zaslouženému občerstvení v místních hospůdkách. Také Ramzová má dobré autobusové a vlakové spojení.

Hřebenovku zvládnete pěšky i na běžkách, stopa ale není až na některé úseky upravovaná. Zejména v otevřených úsecích hřebene se stopa ztrácí, hrozí ledové plotny. Několik nebezpečných sjezdů. Značení tyčemi. Jízda na kole není možná. Rezervace ubytování s dostatečným předstihem nutná.