0 Kč

SKILAND

Areál Skiland Ostružná, Penzion Skiland Petříkov - jsme členy AHRČR

Areál Skiland

Cestou na Králický Sněžník

Na Králický SněžníkKrálický Sněžník, hora-samotář

Výstup na Králický Sněžník (Śnieżnik Kłodzki, 1424 m) nabízí spoustu dobrodružství i osvěžení v horských bystřinách. Cestu na mnoha místech lemuje borůvčí a pod vrcholem čeká silueta slůněte. Významný je i pramen řeky Moravy, jejíž voda se vlévá do Dunaje a s ním pokračuje až do Černého moře a Atlantského oceánu. Polské svahy Sněžníku už svádějí vody do Baltského moře.

Charakteristika

Na vrchol Králického Sněžníku vede řada tras. Jednou z náročnějších je ta, která začíná v Horní Moravě a vede proti proudu řeky Moravy. Je vhodná pouze pro zdatné děti.

Zajímavosti

Žlutá trasa k vrcholu Králického Sněžníku nabízí pohled na horní tok největší moravské řeky Moravy. Během túry míjí návštěvník několik bočních přítoků, z nichž pozoruhodné jsou zejména levostranné přítoky protékající krasovým územím v krystalických vápencích, tzv. sněžnických mramorech. Zajímavá je i zdejší fauna a flóra alpínského charakteru. Vrchol pohoří zdobí od roku 1932 žulová socha slůněte, který zde nechal postavit jako svůj symbol německý umělecký spolek Jescher.

Tvarožné díry — do této 184 metrů dlouhé jeskyně si podle pověsti ukrývali zlatokopové nářadí. Zajímavý je výskyt zvodněného sintru – nickamínku, jehož lidový název je tvaroh, odtud tedy Tvarožné díry. V podzemních prostorách zimují netopýři. A cestou pozor na tajemné bytosti. Zcela nenápadná odbočka od turistického odpočívadla za Tvarožnými děrami vede k 18metrovému vodopádu Pod Strašidly.

Horní část údolí řeky Moravy se nazývá Lavinová dráha. Z převějí sněhu pod pramenem Moravy zde za určitých přírodních podmínek vznikají laviny, a to přibližně v čtyřicetiletých intervalech. Vytvářejí se tak bezlesá místa v poměrně malé nadmořské výšce.

Hraniční vrch Klepý (2 km západně od Horní Moravy) je opravdovou střechou Evropy. Stýkají se tu hranice tří úmoří – Severního, Baltského a Černého.

Doprava a služby

  • Dostupnost autem, parkování: Do Horní Moravy se lze dostat autem a zaparkovat v místní části Horní Morava na přilehlém parkovišti.
  • Dostupnost veřejnou dopravou: Autobusem do Horní Moravy na konečnou.
  • Možnosti občerstvení: Na trase není žádné občerstvení. Návštěvníci se mohou z vrcholu Králického Sněžníku vydat asi 1,5 km po zelené značce do Polska, kde se pod vrcholem Malého Králického Sněžníku (Mały Śnieżnik, 1337 m) nachází turistická chata (Schronisko Na Śnieżniku). Chata poskytuje noclehy a stravování formou bufetu.

Trasa

Horní Morava, bus, konečná (698 m)   Králický Sněžník (1424 m) a zpět

  • Délka: výstup 10 km/3 hod., s návratem 20 km/5,5 hod.
  • Převýšení: +750/–750 metrů
  • Popis: Z parkoviště v Horní Moravě po žluté značce proti proudu Moravy k jeskyním Tvarožné díry a svahem údolí až na vrchol. Cestou odbočka k Mléčnému prameni a k vodopádu Pod Strašidly. Pro sestup lze od chaty Vilemíny do Horní Moravy využít asfaltovou silnici po pravém břehu Moravy.
  • Dosažitelnost na kole: Vrchol Králického Sněžníku je pro cyklisty uzavřen, jeho svahy však nabízejí bezpočet dobře sjízdných zpevněných i asfaltových lesních cest. Možnost přejezdu na chatu Na návrší.
  • Informační centrum pro Skiresort Dolní Morava, 561 69 Dolní Morava 58, mobil: +420 602 378 150, e-mail: resort@dolnimorava.cz

Informační kanceláře

Turistické informační centrum Staré Město, nám. Osvobození 166, 788 32 Staré Město pod Sněžníkem, tel.: +420 583 239 134, e-mail:tic.staremesto@tiscali.cz