0 Kč

SKILAND

Areál Skiland Ostružná, Penzion Skiland Petříkov - jsme členy AHRČR

Areál Skiland

Kaňonem Bílé Opavy do Velkého kotle

Kaňonem Bílé Opavy do Velkého kotleVodopády Bílé Opavy

Na výletě do nejkrásnějších míst Jeseníků spatříte kouzelné tůně, peřeje a vodopády Bílé Opavy, střechu Moravy (když nebude mlha), tajemné Petrovy kameny (když nebude mlha) a fascinující amfiteátr Velké kotliny.

Charakteristika

Klasická horská túra. V úvodu místy obtížné úseky kaňonem Bílé Opavy (pozor při dešti nebo sněhu; úsek lze obejít), příčný přechod hřebene nad hranicí lesa (pozor na změny počasí), posléze sestup do Velké kotliny (též Velkého kotle) a dále lesní cestou do Karlova.

Zajímavosti

Karlova Studánka je kouzelné lázeňské městečko s neopakovatelnou atmosférou.

Bílá Opava, jedna ze tří hlavních zdrojnic řeky Opavy, odvádí vody z východních svahů nejvyšších vrcholů Jeseníků. Na vodu bohatá oblast dala vzniknout hluboce zaříznutému údolí, které rychle klesá ke Karlově Studánce. Bílá Opava má charakter divoké horské říčky s množstvím peřejí a vodopádů. Vzácnosti přírody popisují tabule naučné stezky, která začíná nedaleko Karlovy Studánky a přivádí turisty až k hranici lesa do nejvzácnějších míst Jeseníků (NPR Praděd).

Praděd je nejvyšší horou Moravy, vrchol vysílače je nejvýše položeným bodem Česka pevně spojeným se zemí (asi 1653 m). O historii místa si můžete přečíst zde. Na svazích Pradědu a Vysoké hole najdete jedno z nejznámějších a nejvýše položených lyžařských center České republiky. Sezóna tu končí až na konci dubna často nikoliv z nedostaku sněhu, ale z důvodu ochrany unikátní horské přírody.

Petrovy kameny pod vrcholem Vysoké hole jsou tzv. svědeckými skalami, protože pamatují poslední dobu ledovou. Pamatují i neblaze proslulé čarodějnické procesy z konce 17. století, při nichž byly připraveny o život desítky žen a dívek nařčených z čarodějnictví. Právě na Petrových kamenech se měly stýkat s čerty a provádět s nimi nejrůznější rejdy.

Jižní svahy Vysoké hole prudce spadají do ledovcového karu Velké kotliny. Tady na poměrně malé ploše každoročně vykvétá neuvěřitelné množství vzácných rostlin. O přírodních hodnotách Velké kotliny informuje naučná stezka, jedna z nejstarších u nás.

Karlov na konci trasy patří hlavně v zimě k nejvyhledávanějším rekreačním střediskům na severní Moravě. Nabízí sjezdovky, vleky i upravované běžecké tratě, v létě si můžete zaskotačit v lanovém centru.

Doprava a služby

  • Dostupnost autem, parkování: Trasa není okružní. V Karlově Studánce jsou dvě velká parkoviště při vjezdu od Malé Morávky/Jeseníku nebo Vrbna pod Pradědem. V Karlově je řada parkovišť, v horní části jsou ale možnosti parkování omezené. Doporučujeme parkoviště u areálu Pawlin.
  • Dostupnost veřejnou dopravou: Do Karlovy Studánky jezdí řada místních i dálkových autobusových spojů. Do Karlova jezdí autobusy z Bruntálu a dalších míst.
  • Možnosti občerstvení: V Karlově Studánce najdete několik restaurací, v sezóně ale mohou být přeplněné. Stravování nebo občerstvení na trase nabízejí horské chaty a hotely Barborka, Ovčárna nebo Figura. V Karlově najdete několik restaurací a hospůdek.
  • Noclehy: Ubytovací možnosti v Karlově Studánce, hotel Praděd, Kurzovní, Barborka, Figura, řada hotelů a penzionů na Karlově a v okolí.

Trasa

Karlova Studánka, Hubert (810 m)   Rezervace Bílé Opavy   Nad vodopády Bílé Opavy   Barborka (1320 m)   Ovčárna (1300 m)   Nad Velkým kotlem (1370 m)   Velký kotel   Karlov, rozc. Moravice (745 m)

  • Délka: 14 km/3:30 hodiny
  • Převýšení: +620/–650 m
  • Popis: Z horního parkoviště (od autobusové zastávky) U Huberta po silnici a později pohodlně lesní cestě k rozcestí Rezervace Bílé Opavy. Působivá naučná stezka kaňonem pokračuje se žlutou značkou dnem údolí, modrá se kaňonu vyhýbá a stoupá úbočím až k rozcestí Nad vodopády Bílé Opavy, kde se obě znovu sejdou. Pokračujeme k rozcestí Pod Ovčárnou (po žluté zkratka k Ovčárně) a dále po modré k turistické chatě Barborka (5,5 km). Odtud po asfaltové silnici s výhledy na Praděd a do údolí Bílé Opavy k horskému hotelu Ovčárna. Pokud tady chcete túru ukončit, máte k dispozici kyvadlový autobus nebo zelenou značku zpět do Karlovy Studánky (velká část po silnici, celkem 5 km). My se raději pustíme vzhůru úbočím Vysoké hole k rozcestí Nad Velkým kotlem. Krátce před ním dosáhneme nejvyšího bodu naší trasy (1400 m, výhledy). Následuje traverzový sestup k Velkému kotli s vyhlídkou na stěny a dno ledovcového karu. Stezka v serpentinách (nezkracovat!) klesá na dno údolí řeky Moravice. Jím pohodlnou lesní cestou na horní konec Karlova k rozcestí turistických cest. K autobusové zastávce „Malá Morávka, Karlov, garáž“ ještě 250 metrů po zelené směrem na chatu Alfrédku. Více autobusů jezdí z Malé Morávky (dolů Karlovem 4 km).
  • Mapy: Hrubý Jeseník (KČT č. 55)
  • Dostupnost pro cyklisty: Většina trasy je cyklistům nepřístupná.

 

inPage - webové stránky, doménawebhosting snadno.