0 Kč

SKILAND

Areál Skiland Ostružná, Penzion Skiland Petříkov - jsme členy AHRČR

Areál Skiland

Dlouhé Stráně

K elektrárně Dlouhé Stráně

Dlouhé Stráně patří k nejzajímavějším místům v Jeseníkách. Tento technický unikát je přístupný po celý rok. V létě můžete vyjet prohlídkovým autobusem až k horní nádrži elektrárny (1350 m), odkud se vám otevře nádherný výhled na Jeseníky.

Charakteristika

V létě se na Dlouhé stráně můžete pohodlně vyvézt prohlídkovým autobusem od informačního centra v Koutech nad Desnou, nebo vyjít pěšky po asfaltové silnici od horní stanice 6sedačkové lanové dráhy z Koutů na Medvědí horu. Tuto snadnou trasu plnou výhledů a vhodnou i pro malé děti popisujeme dále.

Zajímavosti

Třetí největší přečerpávací vodní elektrárna na světě a nejrozsáhlejší vodní energetické dílo v České republice. Většina objektů elektrárny se nachází pod zemí, přímo v masivu hory Mravenečník. Dílo výrazně poznamenalo původní horskou krajinu.

Dolní i horní nádrž jsou zajímavé svým rozsahem i umístěním. Kolem horní nádrže, která připomíná rychlobruslařskou dráhu, mohou návštěvníci objet na inline bruslích. Ty si můžete zapůjčit přímo ve skiareálu Kouty.

Od dolního parkoviště skiareálu Kouty k dolní stanici lanové dráhy stoupáte Kouteckým lesem – přírodním skanzenem soch představujících tradiční řemesla: uhlíře u milířů, lesáky, dřevorubce, dělníky u lesní železnice i pastevce. Všude mezi nimi se to jen hemží lesními skřítky, jezinkami, dědečky hříbečky, strašlivými čerty a roztodivnými lesními strašidýlky. Bude se líbit dětem i dospělým.

Doprava a služby

  • Dostupnost autem, parkování: Kouty nad Desnou leží pod Červenohorským sedlem na silnici I/44 spojující Šumperk s Jeseníkem.
  • Dostupnost veřejnou dopravou: Vlakem ze Šumperka do konečné stanice Kouty nad Desnou. Odtud asi 500 metrů pěšky do informačního centra skiareálu Kouty.
  • Možnosti občerstvení: Ve skiareálu Kouty se nachází restaurace a rychlé občerstvení.
  • Noclehy: V Koutech nad Desnou v hotelu Musil (stojí v bezprostřední blízkosti skiareálu) nebo v apartmánech (přímo ve skiareálu). V okolí se lze ubytovat v hotelu Dlouhé Stráně nebo v soukromí. Více na www.navstivtejeseniky.cz.

Trasa

Medvědí hora, horní stanice lanovky (1095 m) – Dlouhé stráně, horní nádrž (1350 m) a zpět

  • Délka: 5 km/1:30 hod., s návratem 10 km/2:45 hod. Prohlídka elektrárny trvá cca 3 hodiny.
  • Převýšení: +40/–40 m
  • Popis: Po celou dobu neznačená asfaltová silnice
  • Mapy a knižní průvodce: Hrubý Jeseník (KČT č. 55), Jeseníky – Praděd, Kralický Sněžník (Shocart č. 58), Jeseníky, Králický Sněžník – cyklo (Shocart č. 118)
  • Dosažitelnost na kole: Velmi náročná trasa s převýšením cca 800 metrů vhodná pro horská, trekingová i silniční kola. Výborné výhledy, asfaltový povrch.

Informační kancelář

  • Informační centrum PVE Dlouhé Stráně, Lyžařský areál Kouty, 788 11 Kouty nad Desnou 1, tel: 585 438 100, 583 283 282