0 Kč

SKILAND

Areál Skiland Ostružná, Penzion Skiland Petříkov - jsme členy AHRČR

Areál Skiland

Do podzemí: jesenické jeskyně

Do podzemí: jesenické jeskyněJeskyně na Pomezí

Jeseníky nejsou jen do kopce, ale i z kopce. A to pěkně hluboko. Dva komplexy půvabných krápníkových jeskyní najdeš na severním okraji pohoří, nedaleko města Jeseníku. Jde o jeskyně Na Špičáku poblíž Písečné a o jeskyně Na pomezí nedaleko Lázní Lipová.

Jeskyně Na Pomezí jsou v Česku největší zpřístupněnou jeskynní, která vznikla rozpouštěním mramoru. Vyznačují se úzkými, místy i dost vysokými chodbami, které se v místech křížení rozšiřují v menší dómy. Uvidíš tu působivé kaskádovité útvary a mohutné krápníky. Délka jeskyně je asi 1,7 km, prohlídková trasa je dlouhá necelých 400 metrů. Prohlídka trvá cca 45 minut. Průměrná teplota je necelých 8 °C.

Jeskyně Na Špičáku jsou jedny z nejdříve písemně doložených jeskyní ve střední Evropě. První zmínka pochází už z první poloviny 15. století. Jeskyně často sloužila jako úkryt místnímu obyvatelstvu v době válek a nepokojů. Poprvé zpřístupněna byla už v letech 1884 – 1885 Sudetoněmeckým horským spolkem, v dnešní podobě je pak přístupná od roku 1955. Přes 400 metrů dlouhý podzemní labyrint chodeb a puklin je tvořen v devonských mramorech, což jsou mořské usazeniny staré cca 360 milionů let. Vývoj výrazně ovlivnila voda z tajících ledovců, které daly chodbám daly typický tvar. Prohlídková trasa měří 220 metrů a je bezbariérová. Okolí jeskyně si můžete prohlédnout z nedaleké rozhledny Hemberg (pěkný vycházkový okruh kolem vrchu Křemenáč) nebo navštívit bývalou supíkovickou vápenku v opuštěném zatopeném lomu.

Zdroj: www.jeskynecr.cz

Přístup

Vstup do jeskyně Na pomezí najdeš u silnice I/60 z Lipové-Lázní do Žulové a Javorníku. Jezdí sem i vlak, zastávka na trati č. 295 z Lipové-Lázní do Javorníku se jmenuje Lipová-Lázně, jeskyně a je od vstupu vzdálena asi 500 metrů. U jeskyní staví i autobusové linky.

Více informací

Jeskyně Na Špičáku leží nedaleko obce Písečná u silnice II/455 do Supíkovic. Železniční stanice Písečná na trati č. 292 Jeseník – Krnov je od jeskyně něco přes 1 kilometr. I sem se dostanete autobusy.

Více informací